9 نکته مهم برای ساخت آبنما شهری

آبنما

در فضاهاي شهري مدرن مانند پارکها، خيابانها، ميدانها، مجتمع هاي مسکوني و فرودگاهها که محل عمومي رفت و آمد حجم زيادي از مراجعه کننده ها و ساکنان بومي، مي باشند و همچنين با شکل گيري سازه هاي عظيم بتني، آهني و شيشه اي در شهرها، نياز مبرم به اضافه نمودن المانهايي خاص از طبيعت مانند فضاهاي سبز و آبنماها احساس شده است. در مواقعي درختان و گياهان و جريان آب نه‌ تنها از نظر زيبايي شناختي شهري مهم هستند، بلکه بر کيفيت هوا نيز تاثير زيادي مي گذارند. در صورتي که طراحي و ساخت آبنما شهری با رعايت اصول انجام شود، بيشترين بهره از آن برده ميشود. در اين مقاله 9 نکته مهم و قابل توجه قبل از طراحي و ساخت آبنماهاي شهري بيان ميشوند که مي تواند به طراحان کمک زيادي در خلق ايده هاي مناسب و کاربردي و ماندگار فضاهاي آبي بکند.

  1. بودجه کارفرما
  2. انتظارات کارفرما
  3. شرايط اقليمي
  4. نوع کاربري
  5. ايده پردازي
  6. انتخاب نازل
  7. مصرف انرژي
  8. نورپردازي
  9. روش فيلتراسيون

 

 

ساخت آبنما

1. بودجه کارفرما در ساخت آبنما

از نکات مهم در طراحی و ساخت آبنماها،  آبنماهای شهری، در طیف گستردهای از نظر سبک، اندازه، متریال و تجهیزات مورد استفاده در داخل آبنما، ساخته میشوند. از اینرو هزینه های متفاوتی را در برآورد شامل می شوند به همین جهت طراحی آبنما باید بر اساس بودجه تعریف شده کارفرما، هدف گذاری و انجام گیرد. نوع و اندازه آبنما: انتخاب نوع و اندازه آبنما در هزینه نهایی اجرای آبنما تأثیر دارد. برای مثال هزینه نهایی آبنماهای موزیکال و ریتمیک بالاتر از هزینه آبنماهای کلاسیک است. به همین دلیل لازم است که در رابطه با هزینه آبنما با کارفرما هماهنگ شود. متریال مورد استفاده: انتخاب درست متریال مصرفی متناسب با بودجه و نیاز پروژه یکی از عوامل مهمی است که در برآورد هزینه های کلی پروژه، تأثیر گذار است. برای مثال جنس نامناسب نازل و تجهیزات مورد استفاده در داخل آبنما به مرور زمان باعث خوردگی آن توسط آب و پایین آمدن کیفیت خروجی و یا رنگی شدن آب بر اثر زنگ زدگی می گردد. در این شرایط هرچند هزینه بیشتری برای خرید تجهیزات، پرداخت میشود، در درازمدت صرفهجویی در هزینه های بعدی شامل تعمیر و نگهداری می گردد. پیشنهاد می شود تا جایی که امکان دارد از متریال مناسب استفاده نمایید و از بکارگیری محصولات بی کیفیت دوری کنید حتی اگر از حجم آبنمای شما کاسته شود ولی در نهایت به این نتیجه خواهید رسید که آبنمای کوچک و زیبایی که بدون دردسر کار می کند و ماندگاری دارد بهتر از آبنمایی با حجم بزرگتر و دارای افکتهای بیشتر ولی ناکارآمدتر، سرشار از مشکلات و عمر کوتاه می باشد که در نهایت مجبور شوید داخل حوض آن خاک ریخته و گل بکارید و در واقع به جای آبنما یک باغچه داشته باشید. با این وجود رعایت کردن تمام این موارد منوط به نظر و خواسته کارفرما دارد بدین صورت که اطلاعات کافی باید در اختیار کارفرما قرار داد ولی در نهایت با توجه به نوع نیاز و خواسته او اقدام به طراحی آبنما، نمود. .

 

 

آبنما دیواری

2. انتظارات کارفرما از آبنما

در طراحی و ساخت آبنما می توان گفت کسب هر چه بیشتر اطلاعات در خصوص خواسته های کارفرما یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد رضایت و برگشت سرمایه گذاری و رضایت کارفرما می باشد که در شکل گیری آبنما بسیار مهم است. قبل از ایجاد هر طرح و ایده ای باید از کارفرما در مورد سیاستهای خود در جهت نیاز و ایجاد آبنما پرسش گردد تا بتوان انتظارات کارفرما را در طراحی در نظر گرفت. بنابراین برای طراح آبنمای شهری، دو آیتم بسیار مهم می باشد: 1- آبنما برای چه نوع کاربری و یا چه نوع فضایی ایجاد نیاز شده است؟ 2- چه کسانی از این بخش دیدن خواهند کرد؟

 

 

پرده آب استخری

3. طراحی و ساخت آبنما شهری با توجه به موقعیت جغرافیایی

محل قرار گیری آبنما در طراحی و ساخت آبنما شهری باید به نوع فضایی که آبنما در آن اجرا می شود توجه ویژه کرد (مانند جهت وزش باد، تابش مستقیم نور خورشید، فضای سردسیر یا گرمسیر یا خشک، مشکلات تأمین آب یا انرژی در محل) برای مثال کارکرد آبنماها در فضاهای مسقف و باز با یکدیگر فرق میکنند و برخی نازلها در فضاهای باز که تحت تاثیر وزش باد قرار دارند، قابل استفاده نیستند و یا در مورد مکانهایی که فصل سرمای زیادی دارند باید آبنماهایی ساخته شود که آب زیادی داخل لوله یا حوض نمی ماند که باعث یخزدگی و ترکیدگی و آسیب رسیدن به آن گردد و یا در مکانهایی که گرم و خشک می باشند، درست است که حجم آب در گردش تبخیر می شود ولی طراوت بیشتری به فضا می بخشد و یا تابش نور مستقیم به داخل حوض باعث ایجاد رشد سریع جلبک می گردد پس باید اگر چنین مکانی برای ایجاد آبنما در نظر گرفته شده است باید تمهیداتی برای مقابله با آن پیش بینی شود.

 

 

آبنما شهری

4. طراحی آبنمای مناسب با کاربری فضای موجود

یکی از عوامل مهم در طراحی آبنما، توجه به کاربری فضای موجود می باشد. بخصوص در فضاهایی مانند پارکها و یا میادین شلوغ، می توان از نازل های پرحجم استفاده کرد که به فضای اطراف، زیبایی بیشتری می دهد و در مکانهایی مانند هایپرمارکت ها یا کافه ها و محل های که مشتریان میتوانند لحظه ای استراحت و آسودگی یابند از نازل ها با ریزش آب کم و روان استفاده نمود، در فضاهای داخل ساختمان استفاده از آبنماهایی که جریان های زیبا از آب همراه با صدای ملایم و رطوبت مناسب جهت کاستن خشکی فضای داخل به همراه دارند و یا حوض هایی با حجم کم یا کوچک که با آب پر شده اند، ارجحیت دارد. علاوه بر این باید به این نکته توجه شود که در مکانهای مختلف شهری باید از آبنماها با طراحیهای متناسب با کاربری آن اماکن، استفاده شود. برای مثال در فضاهای مذهبی عمدتا باید آبنماهای کلاسیکی که حالت روحانی و مذهبی به محیط می دهند استفاده شوند که این حالت با استفاده از نازل های مناسب که با طراحی هماهنگ و زیبا در کنار هم قرار داده شده اند، ایجاد شود. آبنماهایی که در میدانهای شهری کار گذاشته میشوند باید طوری طراحی شوند که مانع دید و یا حواس پرتی رانندگان نگردد و همچنین باعث ایجاد زیبایی و شادابی و در نتیجه تلطیف بیشتر محیط شوند. در پارکها جنبه زیبایی، مفرح و هیجانی بودن آبنما بسیار مهم است. در مکان هایی که عمدتا محل بازی کودکان است، نیز آبنماها ویژگیهای خاصی باید داشته باشند. از جمله برای به حداقل رسیدن خطر غرق شدگی و آسیب به کودکان، عمق حوض آبنماهای این اماکن باید کم باشد برای این منظور به طور مثال می توان از آبنماهای کف خشک استفاده کرد.

 

 

آبنما دیواری

5. طراحی و ایده پردازی آبنما

با توجه به شرایط محیطی مختلف شرایط محیطی و اقلیمی مکانی که آبنما در آن به اجرا در می آید حائز اهمیت است. برای مثال در صورتی که بخواهیم آبنمایی برای مکانهای عمومی خاص مانند کتابخانه ها یا نزدیک بیمارستانها، طراحی کنیم نباید از آبنماهای موزیکال یا آبنماهایی که تولید صدای زیاد میکنند مانند آبشارها، استفاده گردد. همچنین اگر آبنما در مکانهای زیارتی و مقدس استفاده می شوند بهتر است به گونه ای انتخاب شوند که حالت روحانی مکان مورد نظر را بر هم نزنند. در بعضی مکانها نباید پاشش زیاد آب از آبنما وجود داشته باشد مانند داخل لابی ساختمانها، پاساژها و مراکز تجاری که به صورت مسقف هستند زیرا باعث ایجاد آلودگی در اثر برخورد کف کفش ها با سطح خیس می گردد. در برخی از بوستانها برای جذب گردشگران می توان از انواع آبنما های کف خشک استفاده کرد تا لمس آب مخصوصا در فصول گرم باعث تفریح و تفرج هر چه بیشتر بازدید کنندگان گردد.

 

 

نازل آبنما

6. استفاده از نازل آبنمای مناسب

در طراحی آبنمای شهری باید از نازل مناسب استفاده شود از اینرو طراحان آبنما باید آشنایی کافی به نوع و کارکرد انواع نازل ها داشته باشند. نازل‌ها ویزگیهای متفاوتی دارند که این امر باعث می گردد هر نازلی برای هر فضایی مناسب نباشد. برای مثال در نازلهای قارچی و قاصدک، خروجی نازل شکاف باریکی است که آب از آن باید خارج شود و در نازلهای لمینار و جمپینگ جت فیلترهایی با منافذ ریز وجود دارد که باید آب از آنها عبور کند. در صورتی که آب مصرفی دارای املاح و رسوبات زیادی باشد باعث گرفتگی خروجی نازل و در پی آن خارج نشدن آب از آن و نا زیبا شدن آبنما خواهد شد. به همین علت باید نازل آبنمای مورد استفاده متناسب با شرایط ذکر شده در بالا، در فضاهای مورد نظر باشد، در غیر این صورت عدم رعایت این هماهنگی باعث ایجاد هزینه اضافی جهت تعمیر و نگهداری و عمر کوتاه آبنما خواهد شد.

 

 

پکیج آبنما

7. مصرف انرژی در آبنما

در طراحی آبنما باید میزان برق مصرفی تجهیزات الکتریکی مد نظر قرار گیرد. چون هزینه راه اندازی و هزینه ماهانه زیادی برای نگهداری آبنما به کارفرما وارد می نماید، میزان برق مصرفی پمپ به طراحی آبنما و انتخاب نوع و تعداد نازل های مورد استفاده در آبنما، بستگی دارد. می توان گفت 90% از مصرف برق آبنما توسط پمپ ها مصرف می گردد و 10% باقی مانده توسط چراغها و دیگر متعلقات. برق مورد استفاده آبنماهای ریتمیک و موزیکال بیشتر از آبنماهای کلاسیک و سایر انواع آبنماهاست. ولی فعالیت این نوع آبنماها در زمانهای مختلفی طبق یک برنامه زمانبندی فعال می شوند و هزینه مصرف انرژی در آنها مانند آبنماهای کلاسیک که در 24 ساعت شبانه روز فعال هستند، نمی باشند. می توان در زمان طراحی آبنما، نوع و مقدار نازل ها را هوشمندانه تر هوشنمندانه تر انتخاب کرد. مثلاً نازل های حجمی مانند کسکید از حجم زیادی از آب به نسبت نازل کمت استفاده می کند در نتیجه نیاز به انرژی بیشتری برای تأمین آب توسط پمپ سیرکولاسیون لازم دارد. توجه به انتخاب درست نوع پمپ و سایز لوله های مدار پمپاژ و محاسبه درست آب مصرفی نازل ها توسط مهندسین با تجربه علاوه بر کارکرد بهتر و زیبا تر آبنما، از هزینه بیشتر نیز جلوگیری می کند. مورد بعدی انتخاب درست در مورد روشنایی آبنماها می باشد که بعد از پمپ ها بیشترین مصرف برق آبنما را به خود اختصاص می دهد. چراغ های LED کمترین مصرف انرژی نسبت به چراغ های هالوژنی دارند. امروزه تعداد بسیار کمی از چراغ های LED که در بازار ایران و چین، موجود می باشد، از استانداردها و تکنولوژی روز برخوردارند و علاوه بر معایبی همچون عمر کوتاه، بیش از انتظار انرژي برق مصرف می کند و در نهایت باعث خرابی چراغ ها و شوک به سیستم الکتریکی و مدارات تغذیه می شوند.

 

 
 
چراغ آبنما

8. نورپردازی در آبنما

آب به دلیل خاصیت بیرنگ بودن در شب بدون نورپردازی، جلوه ای ندارد در حالیکه آبنما فقط در روز روشن نیست و در شب نیز بدون نورپردازی به علت بی رنگ بودن و غیر قابل مشاهده بودن آب در تاریکی، کارآیی و جلوه زیادی ندارد، از اینرو استفاده از چراغ آبنمای مناسب، می تواند باعث جلوه زیبا و مناسب آبنما در شب نیز شود. در واقع با نورپردازی حرکات آب نمایانتر خواهد شد حتی می توان با استفاده از نورپردازی در حرکات آب تنوع و افکت های مختلف ایجاد کرده و جلوه آبنما را بیشتر نمود.

 

 

فیلتراسیون آب در آبنما

9. انتخاب فیلتراسیون مناسب در آبنمای شهری

آب موجود در آبنما بعد از مدتی کارکردن، از خنثی به حالت قلیایی تبدیل می گردد و باعث رسوب و گرفتگی لوله ها می گردد. وزش باد باعث ورود خاک و ماسه و ته نشین شدن آنها و همچنین تابش نور خورشید بر سطح آب باعث رشد سریع جلبکها، می گردد. با ورود برگ و دیگر اقلام جامد در حوض، در مکش آب و پمپاژ صحیح آن ایجاد مشکل می نماید. تصفیه نامناسب آب سبب تجمع آلودگیها و تخریب تجهیزات آبنما میشود بنابراین تصفیه صحیح آب می تواند کمک زیادی به طول عمر و کارکرد مناسب آبنما کند. رعایت این نکات در آبنماهای شهری و عمومی که بازدید کنندگان بیشتری دارد، از اهمیت بیشتری برخوردار است. فیلتراسیون با توجه به نوع نازل و نوع آبنما، محل قرارگیری آبنما و نوع کاربری آن، انتخاب میشود. در برخی از آبنماها فقط نیاز به فیلتراسیون برای حذف قطعات بزرگ است در حالی که در برخی دیگر، نیاز به فیلتراسیون ذرات ریز نیز وجود دارد و حتی در بعضی از آبنماها که با بازدیدکنندگان در تماس هستند، نیاز به حذف میکروب و آلودگی ها نیز می باشد. عدم استفاده از فیلتراسیون مناسب در آبنما شهری باعث تحمیل هزینه های بعدی برای تعمیر یا تعویض قطعات، نازل ها و دیگر تجهیزات آبنما و یا گاهی حتی خطر ابتلا به بیماری برای بازدیدکنندگان، می گردد. بهتر است در این بخش از متخصصانی که در ساخت استخرهای شنا هستند، مشاوره گرفت.

 

 

آبنما موزیکال

در آخر شرکت جی اس او GSO FOUNTAIN بزرگترین و موفقترین مجری و تولیدکننده آبنماهای شهری در ایران و خاورمیانه است. این شرکت از دانش مهندسی و تجارب موفق در طراحی آبنماهای ساخته شده در داخل و خارج از کشور مطابق با استانداردهای روز بر خوردار است و آماده ارائه خدمات مشاوره طراحی و محاسبه و نظارت و تکمیل مدارک فنی و اسناد مناقصه برای بخش خصوصی و دولتی در جهت ساخت فضاهای آبی می باشد.

 

گرد آورندگان : مهندس محمد مددي - مهندس مرجان نبي يان - مهندس مهران درويش

نظرات

You must be loged to add a comment !

Not to order more inventory Please select one of the following

The number of inventory , please choose one of the following pyrotechnics

افزودن به سبد خرید

X