همه چیز درباره آبنما دیواری

آبنما دیواری

 

آبنما، محیط پیرامون را با طراوت و پاکی آب تزئین نموده و به نوعی از لحاظ روحی و فیزیکی پاکسازی می کند از اینرو در طراحی محیط های داخلی و خارجی، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که امروزه به علت کوچک تر شدن فضای محل زندگی و کار، فضای اشغالی توسط آیتم های تزئینی که آبنما نیز جزء آن می باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین جهت، آبنما دیواری بعلت آنکه بر روی بستر دیوار اجرا می شود و مانع از تردد در مکان هایی با محدودیت فضا نمی گردد، بسیار پرطرفدار است.

 
آبنما مدرن دیواری

آبنما دیواری چیست؟

بسیاری از انواع نازل های آبنما بر روی دیوار نصب می گردند تا خروج و ریزش آب از بالا به سمت پایین انجام گردد اما منظور از آبنما دیواری، جاری شدن آب بر روی بستر دیوار یا پوششی که بر روی دیوار نصب و اجرا شده است، می باشد که به آن آبنما دیوار خیس نیز می گویند. بستر این دیوار می تواند انواع سنگ های طبیعی و مصنوعی، ورق استیل و انواع فلزهای مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی، انواع شیشه و آینه و ... باشد. در شکل خروجی این آبنما، میزان، نوع و شکل برجستگی های بستر دیوار، نوع نازلی که آب توسط آن بر روی دیوار جاری می گردد و نحوه پخش شدن آب بر روی دیوار نقش مهمی را ایفا می کند.

 

 
آبنما دیوار خیس

تأثیر نوع پوشش بستر دیوار در زیبایی آبنماهای دیواری

آنچه واضح است نوع متریال و بستر پوششی دیوار بر نوع ریزش آب و خروجی آبنماهای دیواری، تأثیر بسیار زیادی دارد. اگر این سطح صاف و صیقلی باشد آب به صورت یکنواخت و با حرکت آرام به سمت پایین حرکت می کند اما در صورتیکه این سطح دارای برجستگی باشد بسته به میزان و شکل این برجستگی می تواند اشکال مختلفی از ریزش آب را به وجود بیاورد. باید توجه داشت که این برجستگی ها اگر بر اساس اصول خاصی طراحی نگردند می تواند باعث به نازیبا شدن نتیجه کار شود از اینرو باید نوع و شکل آنها هوشمندانه انتخاب و طراحی گردد.

 

 
نازل آبنما دیواری

انواع نازل های پخش آب بر روی بستر دیوار در آبنما دیواری:

برای جاری نمودن آب بر روی سطح آبنمای دیواری نیاز به نازل آبنما می باشد که در دو نوع در بازار موجود می باشد: نازل های سرریز پرده آب و نازل بارانی تحت فشار

 

 
نازل سرریز پرده آب

نازل سرریز پرده آب:

نازل سرریز پرده آب، در بالای سطح دیوار نصب می گردد و آب پس از عبور از موانع ارتعاشگیر که در ساختار داخلی نازل جهت گرفتن موج و حرکت ناخواسته آب، در نظر گرفته شده است و پر شدن مخزن نازل به سمت بیرون که همان سطح دیوار می باشد به صورت یکنواخت و با حرکتی آرام سرریز شده و به سمت پایین بر روی بستر دیوار حرکت می کند. از مزایای این نوع نازل جهت ایجاد آبنما دیواری می توان به پخش یکنواخت آب بر روی دیوارهای صاف و برجسته بدون پرش قطرات آب در هنگام ریزش و بالا بودن عمر کارکرد بدون گرفتگی و تعمیر می باشد. تنها نکته حائز اهمیت در این نوع نازل آبنما دیواری، دقت بالا هنگام نصب نازل جهت تراز کردن آن می باشد. باید توجه کرد که این نازل شبیه به نازل پرده آب می باشد فقط در لبه خروجی آب دارای تفاوت های ساختاری می باشد.

 

 
نازل بارانی تحت فشار

نازل بارانی تحت فشار:

نازل بارانی تحت فشار، متشکل از تعداد زیادی نازل های پخش آب که در یک ردیف به صورت خطی بر روی یک کلکتور نصب شده اند، می باشد. در این نوع نازل نیز از موانع ارتعاشگیر در درون نازل جهت خروج یکنواخت و مساوی آب از خروجی های هر کی از نازل های موجود بر روی کلکتور استفاده شده است. که از مزایای نصب آن می توان به نصب ساده و بدون نیاز به تراز کردن دقیق آن نام برد. البته باید در نظر داشت به علت وجود نازل هایی با دهانه کوچک، احتمال گرفتگی در صورت استفاده نکردن از فیلتر کارتریجی در ورودی آب وجود دارد. همچنین هنگام خروج از نازل ها و ریزش آب، احتمال پرش قطرات آب و ایجاد رد آب در هنگام پخش بر روی دیوار می باشد. از اینرو این نوع برای فضاهای داخلی ساختمان مناسب نیست.

 

 
پکیج آبنمای دیواری

متریال های سازنده آبنما دیواری

برای پوشش سطح دیوار مانند آبنمای دیواری یا دیوار خیس، بیشتر متریال هایی که در مقابل نفوذ آب مقاوم هستند قابل استفاده است از اینرو بسیار متنوع می باشند. از پر مصرفترین آنها می توان به انواع سرامیک، شیشه، آکرلیک، سنگ، فلز، خاک رس، انواع چوب های فرآوری شده مانند ترمو وود با رنگ گیاهی و پی وی سی اشاره نمود.

 

 
آبنما دیواری آریاوال

آبنمای آریا وال، نوع خاصی از آبنما دیواری

آبنما دیواری آریا وال از نازل های سرریز برای هدایت آب بر روی سطح، استفاده می کند و تفاوت آن با دیگر آبنما های دیواری تفاوت در نوع پوشش بستر دیوار آبنما می باشد. برای پوشش دیوار گونه این آبنما از تایل هایی با طراحی ویژه مهندسی شده ای استفاده شده است که بعلت شکل، متریال و نوع ساخت خاص آن عبور آب بر روی سطح این تایل ها، خروجی کف مانندی را به وجود می آورد که بسیار زیبا و مدرن می باشد. البته باید توجه داشت که برجستگی های خاص این تایل ها باعث پرش و پاشش زیاد آب به اطراف و بوجود آمدن صدای نسبتا زیادی می شود و نیاز به داشتن حوض یا مخزن وسیع تری در پایین دیواره آبنما می باشد، به همین دلیل مناسب فضاهای بیرونی می باشد. نکته دیگر درباره این آبنما این است که برای زیباتر شدن و جلوه بیشتر، ارتفاع این آبنما بهتر است بیش از 4 متر در نظر گرفته شود همچنین لازم به ذکر است که نوع متریال مورد استفاده و نحوه اجرای این آبنما به گونه ایست که هزینه بالایی را در بر می گیرد.

 

 
آبنما دیواری هارمونیک

نورپردازی در آبنما دیواری

آبنما دیواری نیز مانند هر آبنمای دیگری با نورپردازی مناسب می تواند بسیار زیباتر جلوه کند. این چراغ ها را معمولا در بیرون از محیط آبی آبنما تعبیه می کنند به همین جهت برای این منظور می توان از انواع چراغ های IP68 و IP67 استفاده نمود.

 

 
آبنما دیواری شیشه ای

بایدهای اولیه برای ایجاد آبنما دیواری

برای داشتن آبنما دیواری در منزل یا محل کسب و کار خود مانند هر آبنمای دیگری بهتر است جای آن را در معماری فضای مورد نظرتان مشخص کنید و با یک متخصص ساخت و اجرای آبنما مشورت کنید تا زیرساخت های مناسب را در همان ابتدای کار در نظر بگیرید تا در هنگام اجرا و نصب آبنما، کمتر با مشکل روبرو شوید.

 

 
آبنمای دیواری توکار

 

• هر چندآبنما دیواری جای زیادی را اشغال نمی کند ولی باید جای مناسبی جهت نصب و اجرای آن در نظر گرفته شود تا آب به خوبی بر بستر دیوار گونه آن به جریان در آید.

 

 
آبنما خانگی دیواری

 

• همچنین مسائل و نکات مربوط به عایق کاری و لوله کشی و ایجاد فضای مناسب جهت مخزن و قرار گیری واتر پمپ مناسب جهت به گردش درآمدن آب در آبنما، باید بسیار جدی بررسی و انجام گردد.

 

 
آبنما دیواری خانگی

 

• از آنجا که برای روشن نمودن آبنما نیاز به نیروی برق می باشد، آبنما باید در جایی قرار بگیرد که برای به راه انداختن آن دردسر دسترسی به نیروی برق را نداشته باشیم.

 

 
آبنما دکوراتیو

نکات نگهداری آبنماهای دیواری:

اگر استانداردهای لازم جهت نگه داری آبنمای دیواری لحاظ گردد، این آبنما به ندرت دچار خرابی و از کار افتادگی می گردد. به همین منظور، بهتر است آبنما در مسیر وزش باد شدید و گرد و غبار قرار نگیرد و مداوم تمیز شده و از فیلتراسیون مناسب برای جلوگیری از گرفتگی و بد کار کردن آبنما استفاده گردد. بعلت آنکه یک مقدار مشخصی آب در این محصول به گردش در می آید بر اثر حرکت آب و تبخیر سطحی آب، حجم آن به مرور کم می شود از اینرو باید میزان این آب مرتب چک شود تا در صورت کم شدن آن دوباره مخزن مربوطه پر گردد. میزان آب داخل مخزن باید در یک سطح مشخصی باشد زیرا زیاد بودن این آب باعث پر سر و صدا شدن و پاشش آب به اطراف می گردد و کم بودن آن باعث ایجاد فشار بی مورد به پمپ آب و کم شدن طول عمر آن گردد. توجه شود که برای ایمنی بیشتر لازم است از محافظ جریان برق در هنگام استفاده از آبنما استفاده شود و به نکاتی که فروشنده در هنگام خرید برای شما بازگو می کند عمل کنید.

 

 
آبنمای مدرن دیواری

این آبنما مناسب چه مکان هایی می باشد؟

آبنمای دیواری معمولا برای اکثر مکان ها مناسب و قابل استفاده است. در این قسمت به چند نمونه از این فضاها اشاره می کنیم.

 

 
آبنما خانگی

کاهش استرس با آبنما در منازل

وجود صدای بسیار ملایم و آرامبخش آبنماهای دیواری که مناسب فضای داخلی می باشند، باعث خنثی و قابل تحمل تر شدن صداهای اذیت کننده می شود که برای خانم های باردار و کودکانی که دچار استرس می باشند بسیار توصیه می گردد. همچنین این محصول بعلت جریان آب، باعث تهویه طبیعی هوای محیط نیز می گردد.

 

 
آبنمای دیواری

تلطیف محل کار با آبنما

وجود حرکت و صدای زیبای آب در محیط پر تنش و پر استرس کار باعث تلطیف فضا و آرامش پرسنل و مشتریهای مراجعه کننده می گردد که این آرامش در به نتیجه بهتر رساندن قراردادها می تواند مثمر ثمر باشد.

 

 
آبنما

آبنمای آرامبخش مناسب بیمارستان ها

برای بیمارانی که دچار بیماریهای صعب العلاج و سخت مانند سرطان می باشند یا افرادی که دچار مشکلات و بیماری های روحی و روانی می باشند، توصیه می گردد که زمان بیشتری را در طبیعت سپری کنند. وجود آبنما با رطوبتی که در فضا پخش می کند باعث کاهش آلودگی و تنفس راحت تر نیز می شود و همچینین می تواند تداعی کننده طبیعت و حضور در آن را داشته باشد.

 

 
آبنما دیواری سنگی

یک آبنمای مناسب در لابی ساختمان

امروزه بیشتر به تزئین و زیبا سازی لابی ها اهمیت داده می شود. معمولا برای ایجاد این حظ بصری از انواع تابلوها و گیاهان آپارتمانی استفاده می شود این زیبایی را می توان با استفاده از آبنما بخصوص آبنما دیواری بسیار لوکس تر و خاص تر کرد که آرامش را قبل از ورود به خانه برای ساکنان به ارمغان می آورد.

 

 
آبنما باغی دیواری

بخش پایانی

آبنما دیواری بعلت خصوصیاتی که پیشتر گفته شد، از جمله زیباترین و پرطرفدارترین آبنماها در بخش داخلی ساختمان می باشد. از آنجا که این آبنما علاوه بر طراوت، تازگی، رطوبت مناسب و زیبایی، ظاهری مدرن به محل سکونت یا کار شما می دهد که داشتن آن بسیار توصیه می گردد. امیدواریم با توضیحاتی که در این مقاله درباره این نوع آبنما داده شد توانسته باشیم گامی مفید در جهت بیشتر شناساندن انواع آبنما در دکوراسیون داخلی و خارجی و لزوم استفاده از آن بین طراحان و عموم مردم برداشته باشیم. شرکت فنی و مهندسی جی اس او، پیشنهادات ویژه ای برای زیباتر کردن پیرامون شما دارد. با ما در تماس باشید.

 

 
 

 

 

تهیه کنندگان: مهندس محمد مددی - مهندس مرجان نبی یان - مهندس مهران درویش

 

 

شرکت آبنما جی اس او فانتین

کيفيت را به قيمت بخريد

 

 

نظرات

You must be loged to add a comment !

Not to order more inventory Please select one of the following

The number of inventory , please choose one of the following pyrotechnics

افزودن به سبد خرید

X