معرفی آبنما شهری تاج - Crown Fountain

 

محل ساخت : شیکاگو - پارک میلینیوم

 

شرکت طراح و سازنده : Jaume Plensa

 

آبنما شهری تاج یک ترکیب از هنر مجسمه سازی با ویدئو و تصویر در پارک Millennium Park در شیکاگو است . طراحی توسط هنرمند اسپانیایی جیم پلنزا (Jaume Plensa) و اجرا توسط Krueck و معماران Sexton می‌باشند. این فواره در ژوئن سال 2004 در پارک Millennium شیکاگو افتتاح شد. در این آبنما ایک لایه آب با حجم کم بر روی سنگهای کف از نوع گرانیت و مرمر سیاه و سفید در جریان می باشد که بازدید کننده‌گان می توانند با پای برهنه بر روی آن حرکت کنند و لذت راه رفتن در آب را بچشند.

این آبنما بین یک جفت برج آجری از نوع شیشه‌ای به صورت مکعب قرار داده شده است. برج ها دارای ارتفاع (15.2 متر) بلندی و با آجرهای نوری از نوع ساطع کننده نور (LED ها) توانایی پخش فیلم ها و نمایش عکس ها به صورت دیجیتال با حجم پیکسل کم در درون خود را دارند و از طریق یک نازل در جلو با پخش تصاویر مانند صورت اشخاص و هنرمردان آب را به صورت افقی به جلو پرتاب میکند. هزینه ساخت و ساز و طراحی آبنمای تاج 17 میلیون دلار بوده است. آبنمای تاج یکی زیباترین ویژگی‌های پارک بوده است.

حتی قبل از ساخته شدن برخی نگران بودند که اندازه این آبنمای 15 متری ممکن است حس زیباشناختی افراد از پارک هزاره را مخدوش سازد ولی این آبنما به مرور محبوبیت پیدا کرد و اکنون بسیاری از اهالی شیکاگو به آن افتخار می کنند و آن را یکی از جاذبه های مهم شهر خود به شمار می آورند و پس از ساخت، دوربین های مدار بسته در بالای برج ها و آبنما ها نصب شد که منجر به اعتراض عمومی گردید (و حذف سریع آنها را خواستند) با این حال، آبنما از آغاز تا به امروز از این انتقادها و مخالفت‌ها جان سالم به در برده است، و این محل تجمع صدها نفر از مردم شیکاگو می‌باشد و یک موضوع محبوب برای عکاسان است. آبنمای تاج یک مکان عمومی است و بیشتر مردم برای فرار از گرمای تابستان، به کودکان خود اجازه جست و خیز در آب آبنما را می دهند. این آبنمای زیبا به یکی از اولویت های بازدید از شیکاگو تبدیل شده است.

 

این مطلب را در wikipedia مطالعه کنید

 آبنما شهری تاج آبنما شهری تاج آبنما شهری تاج آبنما شهری تاج آبنما شهری تاج آبنما شهری تاج آبنما شهری تاج آبنما شهری تاج آبنما شهری تاج

امکان سفارش بیشتر از موجودی انبار نیست لطفا یکی از موارد زیر را انتخاب نمائید

تعداد موجودی انبار تعداد است لطفا یکی از موارد زیر را انتخاب نمائید

افزودن به سبد خرید

X